top of page

ÜNZİLE KAÇ KOYUN EDİYOR?

Bazı şarkılar hayatımızın tam ortasından çıkar, dilimize dolanır, kulaklarımızda yankılanır ve gönlümüzde kanat çırpar. Derinlerimizde hissettiğimiz bu yaşanmışlık kokan sözler bizi kimi zaman gülümsetir kimi zaman ise hüzünlendirir. Acı gerçekleri yüzümüze çarpan şarkılardan biri de sözleri Aysel Gürel’ e ait olan ‘Ünzile’.Sezen Aksu’ nun seslendirdiği en hüzünlü şarkılardan biri olan ‘Ünzile’ insanlığın yerle bir olduğunu kalbimize bir bıçak gibi saplıyor.


Aysel Gürel, 1962 yılında Münir Özkul ile birlikte bir Anadolu turnesine çıkmıştır. Denizli ilinin yakınlarında bir köyde dinlenmek için mola vermişlerdir. Orada bir baba ile kızına rastlayan Aysel Gürel, sohbet esnasında yanındaki 11 yaşında olan güzeller güzeli kızının birkaç güne evleneceğini müjdeleyen babanın sevincine üzülerek şahit olmuştur. Ünzile ile sohbet etmeye başlayan Aysel Gürel, sohbet ilerledikçe onun acılarına ortak olmuştur.

“ Ünzile insan dölü

On kardeş beşi ölü

Büyükçe un ufak

Ve gelir de görücü

İnci gibi dişi

Görücü bilir işi

Söğüdüm ağlar gider

Olur hatun kişi


Beş kardeş olan Ünzile, çok küçük yaşta kendisine söz hakkı tanınmadan görücü usulüyle evlendirilmiş ve çocukluğunu kaybetmiştir


“ Varmadan sekizine

Ergin oldu Ünzile

Hem çocuk hem de kadın

On ikisinde ana

Bir gül gibi al ve narin

Bir su gibi saydam ve sakin

Susar kadın Ünzile ”


Ünzile sadece çocukluğunu istemişti. Tüm çocuklar gibi oyun oynayacak, arkadaşlarıyla sohbet edecek ; güneşin ritmine uygun, sıradan ama sakin günler geçirecekti. Okuma-yazma öğrenmesi gereken zamanlarda o gözyaşı dökmeden ağlamayı, içinden bağırmayı öğrendi.

“ Yağmuru kim döküyor ?

Ünzile kaç koyun ediyor ?

Dayaktan uslanalı

Hiçbir şey sormuyor ”


İnanması zor ama birkaç koyun için yok sayıldı Ünzile’ nin hayatı. Canlarının bir parçası olduğunu düşündüğü ailesi tarafından gördü en büyük düşmanlığı.


“ Korkar durur gitmez Köyün en son çitine İnanır o sınırda dünyanın bittiğine Ünzile insan dölü Bilinmezlere gebe Sırların mihnetini Yükleyip de beline ”


Şiddete alıştırılmış, aşağılanmış, susturulmuş ve okutulmamıştı Ünzile. O hayalleri, umutları ve geleceği ellerinden alınmış bir kız çocuğuydu.


Yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada kim bilir kaç tane Ünzile var yarınları çalınan. Gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda 15-19 yaş aralığındaki her beş kızdan biri başlık parası karşılığında evlendiriliyor. Erkek çocuklarının yaptığı çocuk evlilikler ise kız çocuklarının yaptığı çocuk evliliklerin sadece beşte birini oluşturuyor. Kucağında bebeğiyle evinin penceresinden dışarıdaki akıp giden hayatı izleyen bir kız çocuğunun boyun eğişini ve çocuklarının bağımsızlığını acımasızca ellerinden alan ebeveynleri görmemek için tek yolun eğitim olduğunu gözler önüne seren hayatlardan yalnızca biriydi Ünzile. Çocuklarımızın geleceği için artık zincirlerimizi kırma vakti.


Merve DEMİREL

HUKUK KLİNİKLERİ KULÜBÜ SEMİNER VE KONFERANSLARDAN SORUMLU BAŞKAN

55 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba. Bu, Hukuk Klinikleri Kulübümüzün blog sayfası için yazdığım ilk yazım. Sitemizin blog kısmında çeşitli konularda yazılar kaleme almayı planlıyorum. Bu yazının konusuna geçmeden önce, z kuşağı

bottom of page